
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 480 mV |
| Min Input Voltage | 1.6 V |
| Output Current | 300 mA |
| Output Voltage | 1.2 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 100 µA |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Load Regulation | 25 mV |
| Line Regulation | 0.01 %/V |
Stock: 1616
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12336
Ext.Price$0.12336
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12336 | $0.12336 |
| 10 | $0.10974 | $1.09740 |
| 50 | $0.09763 | $4.88150 |
| 100 | $0.08611 | $8.61100 |
| 500 | $0.07595 | $37.97500 |
| 1000 | $0.07229 | $72.29000 |
| 3000 | $0.06880 | $206.40000 |
| 5000 | $0.06488 | $324.40000 |
